اصول لوله کشی ساختمان با لوله های پنج لایه نیوپایپ را بشناسید

لوله‌های پنج لایه نیوپایپ یکی از بهترین محصولات شرکت نیوپایپ است که از آن‌ها برای لوله‌کشی آب ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. این لوله‌ها تکنولوژی بسیار مدرنی دارند و در بسیاری از ساختمان‌ها استفاده شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در لوله کشی ساختمان، نصب اصولی و استاندارد لوله های پنج لایه است. افراد باید این لوله‌ها را مطابق با استانداردهای شرکت نیوپایپ نصب کنند تا بهترین کارایی را داشته باشند و از بروز مشکل در سیستم لوله‌کشی جلوگیری شود. در این مطلب با بهترین و استانداردترین روش نصب لوله‌های پنج لایه نیوپایپ آشنا می‌شویم.

مراحل لوله کشی ساختمان با لوله های پنج لایه نیوپایپ

مراحل لوله کشی آب ساختمان با لوله‌های پنج لایه نیوپایپ تنوع بسیار زیادی دارند و تکنسین‌ها باید تمام این مراحل را مطابق با استانداردهای شرکت نیوپایپ طی کنند تا سیستم لوله‌کشی اجرا شده توسط آن‌ها کاملا اصولی و استاندارد باشد. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود سیستم لوله‌کشی ساختمان خود را تنها مطابق با این مراحل نصب کنید تا در آینده مشکلی برای این سیستم به‌وجود نیاید.

برش لوله‌های پنج لایه نیوپایپ

یکی از مهم‌ترین مراحل لوله کشی آب ساختمان با لوله های پنج لایه نیوپایپ، برش این لوله‌ها است. چرا که این لوله‌ها در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و مجریان تأسیسات برای استفاده از آن‌ها در قسمت‌های مختلف ساختمان باید آن‌ها را به ابعاد مختلف برش دهند. برای برش لوله‌های پنج لایه نیوپایپ که دارای قطر 16 الی 32 میلی‌متر هستند باید از قیچی برش مخصوص برند نیوپایپ استفاده کرد تا لوله به شکل استاندارد بریده شود. باید اشاره داشت که برای برش لوله‌های پنج لایه با قطر بیشتر مانند قطرهای 40، 50 و 63 میلی‌متر باید از دستگاه لوله بر استفاده شود. شایان‌ذکر است که استفاده از سنگ فرز یا اره برای برش لوله‌های پنج لایه نیوپایپ مجاز نیست.

برش لوله های پنج لایه نیوپایپ
ابزار برش لوله پنج لایه نیوپایپ

روش خم‌کردن لوله‌های پنج لایه نیوپایپ

لوله‌های پنج لایه نیوپایپ به علت استفاده از آلومینیوم در آن‌ها، انعطاف‌پذیری بسیار مناسبی دارند. از این قابلیت می‌توان در قسمت‌های مختلف لوله‌کشی ساختمان استفاده کرد تا استفاده از زانویی‌ها به حداقل برسد. روش خم‌کردن لوله‌های پنج لایه نیوپایپ به سایز لوله بستگی دارد. به طوری که تنها لوله‌هایی با سایز 16 تا 32 میلی‌متر را می‌توان خم کرد و خم کردن لوله‌های 40 ، 50 و 63 میلی‌متر مجاز نیست و برای آن‌ها باید از زانویی استفاده کرد. روش‌های استاندارد خم کردن لوله‌های پنج لایه نیوپایپ عبارت‌اند از:

 • استفاده از فنر مخصوص برای خم‌کردن لوله‌های پنج لایه نیوپایپ: یکی از بهترین روش‌های خم کردن لوله های پنج لایه نیوپایپ، استفاده از فنر مخصوص است. خم کردن لوله با استفاده از این فنر دقت بسیار بالایی دارد.

 • استفاده از دستگاه لوله‌خم‌کن برای خم‌کردن لوله‌های پنج لایه نیوپایپ: تکنسین‌ها با استفاده از دستگاه لوله‌خم‌کن می‌توانند انواع لوله‌های پنج لایه با سایز 16 الی 32 میلی‌متر را خم کنند.

 • خم کردن لوله‌های پنج لایه نیوپایپ با استفاده از دست: سنتی‌ترین روش خم کردن لوله های پنج لایه نیوپایپ، استفاده از نیروی دست است. باید توجه داشت که برای این کار باید انگشتان شست چسبیده به هم قرار بگیرند تا فشار زیادی به قسمت مرکزی لوله وارد نشود.

روش غلط خم کردن لوله های پنج لایه نیوپایپ
روش صحیح خم کردن لوله پنج لایه نیوپایپ با دو دست
خم نمودن لوله پنج لایه نیوپایپ با دستگاه لوله خم کن

کالیبراسیون لوله های پنج لایه نیوپایپ برای لوله کشی ساختمان

بعد از برش و خم کردن لوله‌ها، نوبت به یکی از مهم‌ترین مراحل نصب لوله های پنج لایه نیوپایپ می‌رسد. در این مرحله مجریان تأسیسات باید این لوله‌ها را کالیبره کنند. در واقع این امر برای ایجاد اتصال بهتر میان لوله و اتصالات باید انجام شود. کالیبراسیون لوله‌های پنج لایه پیچیدگی زیادی دارد و باید توسط تکنسین‌های مجرب و متخصص انجام شود. مراحل کالیبراسیون لوله‌های پنج لایه به شرح زیر است:

 • 1

  سطح مقطع لوله باید سطحی دایره‌ای داشته باشد. اگر سطح مقطع لوله دایره‌ای نبود، مجریان تأسیسات باید آن را به حالت اولیه خود برگردانند.

 • 2

  تکنسین‌ها باید درون دهانه لوله یک پخ 45 درجه برای ورود مناسب اورینگ‌ها ایجاد کنند.

 • 3
  در مرحله بعد ابزار کالیبراسیون را به آب آغشته می‌کنیم و سپس درون لوله قرار داده و آن را در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخانیم تا لوله کالیبره شود.
کالیبره نمودن لوله پنج لایه نیوپایپ با دستگاه کالیبراسیون لوله پنج لایه

نصب لوله‌های نیوپایپ را به صورت استاندارد انجام دهید

لوله‌های پنج لایه نیوپایپ از بهترین لوله‌های آب بازار هستند و افراد با استفاده از این لوله‌ها در ساختمان خود، عمر و کارایی سیستم لوله‌کشی ساختمان را تضمین می‌کنند. این امر در صورتی ممکن است که نصب لوله های پنج لایه نیوپایپ به‌صورت استاندارد و مطابق با مراحل تأیید شده توسط شرکت نیوپایپ انجام شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم این لوله‌های کاربردی را فقط مطابق با استانداردها و مراحل عنوان شده در ساختمان خود نصب کنید.