کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ

به خاطر ویژگی‌های ارزشمندی که در لوله‌های پنج لایه نیوپایپ وجود دارد، این محصول در پروژه‌های گوناگونی استفاده می‌شود. ویژگی‌هایی که صرفا در محصولات نیوپایپ دیده شده و در تولیدات سایر برندهای بازار وجود ندارد. همچنین به لطف این ویژگی‌های ارزشمند، کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ افزایش یافته و می‌توان این محصول را در پروژه‌های مختلف مشاهده نمود. البته که لوله‌های پنج لایه نیوپایپ در این مصارف عملکرد ویژه‌ای را از خود نشان می‌دهند که بهتر است با آن‌ها آشنا شوید.

لوله کشی ساختمان با لوله پنج لایه نیوپایپ
سیستم لوله‌کشی ساختمان
استفاده از لوله 5 لایه نیوپایپ در سیستم گرمایش از کف ساختمان
سیستم گرمایش از کف
استفاده از انرژی خورشید در جهت تامین نیازهای گرمایشی با بهره گیری از لوله های پنج لایه
سیستم گرمایش خورشیدی
انتقال هوای فشرده از طریق لوله های پنج لایه نیوپایپ
انتقال هوای فشرده
استفاده از انواع لوله های پنج لایه در سیستم های تاسیسات تهویه مطبوع
سیستم‌های تأسیساتی و تهویه مطبوع
کاربرد لوله های پنج لایه در صنایع مواد غذایی، شیمیایی و دارویی
صنایع مواد غذایی، شیمیایی و دارویی
کاربرد لوله پنج لایه نیوپایپ در تجهیزات پزشکی و بیمارستان ها
مصارف ارزشمند در زمینه پزشکی

سیستم لوله‌کشی ساختمان

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ، سیستم لوله‌کشی ساختمان است. لوله‌های نیوپایپ به خاطر استفاده از پلیمر پلی‌اتیلن مشبک (PEX) شرایط ایده‌آلی را برای لوله‌کشی ایجاد می‌کنند. همچنین این شرایط ایده‌آل، مزایای زیادی را به همراه دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:‌

لوله کشی ساختمان
تحمل دمای بالا و دمای پائین

عملکرد صحیح لوله‌ها در نقاط گرمسیر و سردسیر

مقاومت عالی در مقابل فشار

وجود لایه آلومینیومی با جوش آلتراسونیک

حفظ فشار آب

ضریب زبری بسیار ناچیز لوله

استانداردهای تاسیسات ساختمان

سازگاری با مباحث 14 و 16 مقررات ملی ساختمان

رعایت موارد بهداشتی

حفظ بو و رنگ طبیعی آب

عدم نفوذ اکسیژن به درون لوله

جلوگیری از خرابی تجهیزات تاسیساتی

نصب سریع و آسان

کاهش هزینه‌های لوله‌کشی ساختمان

مزایای لوله های پنج لایه به وضوح نشان می‌دهند که لوله‌های نیوپایپ برای سیستم لوله‌کشی ساختمان‌های گوناگون بهترین انتخاب ممکن هستند. مزایایی که در دراز مدت به خوبی حس شده و جلوی هزینه‌های ناشی از استفاده لوله‌های پلیمری بی‌کیفیت را می‌گیرند. ناگفته نماند که این لوله‌ها برای نصب توکار ایده‌آل بوده و علاوه بر آن در صورت نصب روکار، ظاهر خوبی خواهند داشت.

سیستم گرمایش از کف

دلایل زیادی باعث شده تا در کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ، سیستم گرمایش از کف به عنوان یک سیستم تاسیساتی پیچیده و اندکی حساس محسوب شود. اما باید بدانید که به خاطر کیفیت بالای لوله‌های PEX-AL-PEX نیوپایپ، دیگر نیازی نیست که نگران حساسیت بالای این نوع سیستم گرمایشی بود؛‌ زیرا این لوله‌ها ایده‌آل‌ترین شرایط ممکن را برای سیستم گرمایش از کف ایجاد خواهند کرد.

سیستم گرمایش از کف

اول از همه باید بدانید که لوله‌های نیوپایپ دارای وزن ناچیز و انعطاف‌پذیری بسیار بالا در مقایسه با سایر لوله‌های پلیمری هستند. به همین دلیل نیز سرعت اجرا و نصب سیستم‌های گرمایش از کف را بالاتر می‌برند. ضریب انتقال حرارت در لوله‌های پنج لایه نیوپایپ نیز به افزایش راندمان این سیستم‌های گرمایشی کمک شایانی می‌کند.

از طرف دیگر لوله‌های نیوپایپ توانایی تحمل فشار بسیار زیادی دارند و در این سیستم گرمایشی بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان می‌دهند. توان تحمل دمای لوله نیز برای این سیستم کاملا کافی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. ناگفته نماند که طول عمر مفید لوله‌های پنج لایه نیوپایپ پاسخگوی چنین سیستمی بوده و در دراز مدت نیز مشکلی ایجاد نخواهد شد.

سیستم گرمایش خورشیدی

هنگامی که صحبت از پیاده‌سازی سیستم گرمایش خورشیدی می‌شود، انتخاب لوله به کار دشواری تبدیل خواهد شد. البته باید بدانید یکی از کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ همین سیستم‌های گرمایش خورشیدی است؛‌ زیرا این لوله‌ها تمامی ویژگی‌های لازم برای حضور در چنین سیستم‌هایی را دارند.
از آنجایی که لوله‌های سیستم گرمایش خورشیدی در شرایط آب و هوایی و نور خورشید قرار می‌گیرند، مقاومت لوله بسیار اهمیت خواهد داشت. البته که لوله‌های نیوپایپ دارای مقاومت کافی برای حضور در چنین سیستم‌هایی بوده و به خاطر عوامل محیطی آسیب نمی‌بینند. برای مثال در شرایطی که بیشتر لوله‌ها با اشعه خورشید، باران‌های اسیدی، افزایش دما و… دچار کاهش مقاومت و خوردگی می‌شوند، لوله‌های پنج لایه نیوپایپ بدون هیچ مشکلی در این شرایط کار می‌کنند.

سیستم گرمایش خورشیدی

انتقال هوای فشرده

همیشه لوله‌ها وظیفه انتقال مایعات گوناگون را برعهده ندارند، بلکه در مصارف خاصی باید مواد دیگری از دل لوله‌ها عبور کنند. به همین دلیل به کاربردهای لوله نیوپایپ، انتقال فشار هوای فشرده اضافه شده تا باز هم این لوله‌های خاص بتوانند نیازهای مصرف‌کننده را پاسخ دهند.
به لطف وجود ویژگی‌های خاص مانند جلوگیری از نفوذ هوا و استحکام بالا، لوله‌های پنج لایه نیوپایپ به راحتی می‌توانند در انتقال هوای فشرده به خوبی عمل کنند. به گونه‌ای که در محیط‌های گوناگون کارگاهی و تعمیرگاهی بتوان با کمک چنین لوله‌هایی هوای فشرده ابزارها و تجهیزات بادی را به سادگی تامین کرد.
جالب است بدانید که لوله‌های پنج لایه نیوپایپ دارای ضریب انبساطی بسیار ناچیز هستند که شباهت زیادی به لوله‌های فلزی دارند. به همین دلیل با افزایش فشار باد انبساط یا تغییر طول چندانی در لوله‌ها ایجاد نخواهد شد. همچنین تحمل فشار ده بار به مدت 50 سال برای لوله‌های PEX_b-AL-PEX_b کاملا تضمین شده است.

انتقال هوای فشرده با لوله های پنج لایه نیوپایپ

سیستم‌های تأسیساتی و تهویه مطبوع

کاربردهای لوله‌های پنج لایه نیوپایپ در سیستم‌های تاسیساتی و تهویه مطبوع بسیار گسترده هستند؛‌ زیرا ویژگی‌هایی که در این لوله‌ها وجود دارند، امکان حضور در سیستم‌های گوناگون را فراهم خواهد کرد. اول از همه باید بدانید که لوله‌های پنج لایه نیوپایپ توانایی انتقال طیف گسترده‌ای از اسیدها و بازها را خواهد داشت. به همین دلیل می‌تواند سیالات مصرفی در سیستم‌های تهویه مطبوع را از خود عبور دهد و مشکلاتی مانند نشتی یا خوردگی را در بازه‌های زمانی طولانی پیدا نکند.

از طرف دیگر لوله‌های نیوپایپ انعطاف‌پذیری بسیار بالایی داشته و با وجود اتصالات متنوع به راحتی راه ورود خود را به هر سیستم تاسیساتی باز می‌کنند. با وجود این ویژگی بسیار مهم نصب و استفاده از لوله‌های پنج لایه نیوپایپ در سیستم‌های تهویه مطبوع صنعتی یا ساختمانی با محدودیت خاصی مواجه نخواهد شد.

کاربرد لوله های پنج لایه نیوپایپ در سیستم تهویه مطبوع

صنایع مواد غذایی، شیمیایی و دارویی

دیگر کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ که بسیار رایج هستند، استفاده از این لوله‌ها در صنایع مواد غذایی، شیمیایی و دارویی است. با وجود متریال با کیفیتی که برای تولید لوله‌های پنج لایه نیوپایپ به کار گرفته شده است، این لوله‌ها می‌توانند در صنایع حساس به مسائل بهداشتی استفاده شوند. برای مثال این لوله‌ها در وضعیت مواد عبوری تغییری ایجاد نکرده و در خطوط تولید کارخانه‌های مواد غذایی و حتی داروسازی نیز حضور دارند.
توجه داشته باشید که لوله‌های پنج لایه نیوپایپ نیز به سادگی لیست کاملی از مواد شیمیایی گوناگون را با توجه به جدول مقاومت شیمیایی مربوطه، از خود عبور می‌دهند. البته عبور مواد شیمیایی که مطابق با جدول استاندارد تهیه شده، آسیبی به لوله‌ها نمی‌زند و لوله‌ها در صنایعی که با این مواد سروکار دارند بدون مشکل کار خواهند کرد.

کاربرد لوله های 5 لایه در صنایع مواد غذایی و مواد شیمیایی

مصارف ارزشمند در زمینه پزشکی

جالب است بدانید که کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ صرفا به محیط‌های صنعتی یا عمرانی محدود نیستند و می‌توان در زمینه‌های پزشکی نیز از این لوله‌ها کمک گرفت. برای مثال در محیط‌های درمانی لوله‌های پنج لایه انتخاب ایده‌آلی برای انتقال گازهای پزشکی محسوب می‌شوند؛‌ زیرا توانایی انتقال گازها با شرایط مناسب و بهداشت کامل را دارند. همچنین لوله‌های نیوپایپ به خاطر شرایط استفاده ساده‌ای که دارند می‌توانند به تجهیزات پزشکی مانند تجهیزات اتاق عمل، انتقال مواد عفونی، دستگاه دیالیز، یونیت دندانپزشکی و دیگر دستگاه‌های پزشکی مشابه متصل شوند.

حضور در صنایع گوناگون

صنایعی که مشغول تولید هر نوع کالا یا دستگاهی هستند، به مزایای کاربردهای لوله پنج لایه نیوپایپ دسترسی دارند. در هر قسمتی از این صنایع اگر نیاز به لوله‌کشی یا انتقال گاز، سیالات، مواد شیمیایی، هوای فشرده حس شود، لوله‌های پنج لایه نیوپایپ عملکرد بی‌نظیر خود را نشان می‌دهند. طول عمر بسیار بالا و کارکرد بی‌دردسر لوله‌ها نیز به چرخیدن روان‌تر چرخ این صنایع و کنترل هزینه‌ها کمک شایانی خواهد کرد. به همین دلیل شاهد حضور محصولات نیوپایپ در صنایع گوناگون مانند خودروسازی، کشتی سازی، پوشاک، لوازم خانگی و… هستیم.

کاربرد لوله نیوپایپ در صنایع مختلف